artykuły

[vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” equal_height=”yes” content_placement=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”center” enable_gradient=”true” color_overlay=”#f4f475″ color_overlay_2=”#f4f47a” gradient_direction=”top_to_bottom” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column centered_text=”true” column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][image_with_animation image_url=”5778″ alignment=”center” animation=”Fade In” border_radius=”none” box_shadow=”none” max_width=”50%”]

MUZYKA W UROCZYSTOŚCIACH PRZEDSZKOLNYCH

Uroczystości w przedszkolu są jedną z form rozrywki. Rozrywki, która ma przynieść radość dzieciom i gościom, zaproszonym do udziału w spotkaniach (mam na myśli przede wszystkim rodziców i dziadków). Jednym z głównych elementów imprez organizowanych w przedszkolu jest muzyka. A dlaczego jest ona tak ważna? Dla osób, które od wielu lat pracują z dziećmi i przygotowują uroczystości jest to tak oczywiste, że na zadane przeze mnie pytanie odpowiadały mi pytaniem: – a umiesz sobie wyobrazić imprezę bez muzyki, bez piosenki, bez tańca? Rzeczywiście, nie umiem. Gdy zastanowiłam się głębiej nad tym problemem, doszłam do kilku wniosków, którymi chce się podzielić. Nauczycielom zależy na tym, żeby dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, pokazały, ile się nauczyły podczas pobytu w przedszkolu, jak potrafią współpracować ze sobą i razem się bawić. Jest wiele sposobów, aby pokazać efekty codziennej, systematycznej, mrówczej pracy. Nie wszystko jednak, czego dzieci się nauczyły nadaje się do ogólnej prezentacji. Trudno sobie wyobrazić, aby przedszkolaki przemaszerowały przed widownią z zeszytami wypełnionymi szlaczkami i literkami, czy przed publicznością dzieliły wyrazy na głoski, albo rozwiązywały rebusy i zagadki matematyczne. Takie czynności, które składają się na codzienną pracę dzieci i nauczyciela są efektywne, ale z pewnością nie są efektowne. Co zatem można przedstawić podczas wspólnych spotkań? Coś, co rozbawi i wzruszy, coś co jest przyjemne dla ucha i oka, nie jest nudne i drętwe, coś, co wytwarza więź między występującymi przedszkolakami a publicznością. Coś, co sprawi satysfakcję dzieciom, że ich prezentacja się podoba. Coś, co sprawi, że rodzice, dziadkowie i nauczyciele będą dumni ze swoich pociech i usatysfakcjonowani umiejętnościami zdobytymi przez dzieci. To „coś” to po prostu taniec, piosenka, gra na instrumentach, czy przedstawienie teatralne. Te artystyczne formy, pełne muzyki i ruchu tworzą atmosferę radości i zabawy. Muzyka niepostrzeżenie buduje most między wszystkimi uczestnikami. Niech przykładem będą chociażby spontaniczne, rytmiczne brawa widowni, która w ten sposób akompaniuje tańczącej krakowskiej parze.

Nauczycielom zależy, aby dzieci były do uroczystości dobrze przygotowane, a realizowany przez nas program miał wysoki poziom i był jednocześnie ciekawy artystycznie. To my w dużej mierze kształtujemy gusty naszych podopiecznych. Staramy się i walczymy o to, by nie ulegać tanim modom i iść na łatwiznę. Dlatego zamiast płyt z przedszkolnym disco polo, (które niestety dość często pojawiają się w przedszkolnych płytotekach), zaproponujmy coś wartościowego i autentycznego. Zamiast utworu śpiewanego z playbacku, w którym tekst pozostawia wiele do życzenia, a muzyczny podkład to takie prymitywne umpa-umpa grane na keybordowych automatach, wykonajmy piękną piosenkę, zagrajmy ją na perkusyjnych instrumentach, zatańczmy żywą, wesołą poleczkę, czy krakowiaka. Sięgajmy do wartościowych utworów muzyki klasycznej, pięknie opracowanych i zaaranżowanych tańców z Polski i różnych stron świata, uczmy piosenek, w których jest ładny tekst, a muzyka i rytm nie zakłócają prawidłowego i poprawnego akcentowania wyrazów. Niestety, w wielu nowowydanych pozycjach muzycznych dla przedszkolaków roi się od błędów, a piosenki z gatunku: słowa własne, muzyka szwagra coraz częściej pojawiają się w przedszkolnym repertuarze. Nie bójmy się śpiewać utworów, choćby miały i sto lat. Jeżeli do dziś nie straciły nic na aktualności, a artystycznie są prawdziwymi perełkami, trzeba po nie sięgać. Być może to nie będzie takie efektowne, czy „efekciarskie”, ale z pewnością będzie autentyczne i szczere, a przede wszystkim wartościowe. Rodzice, jeśli ich do tego przygotujemy i wyjaśnimy, jakie są nasze priorytety, na pewno to docenią.

Kalendarz imprez i uroczystości

W trakcie swojej trzydziestoletniej „kariery” rytmiczki przygotowałam z dziećmi ponad tysiąc rozmaitych uroczystości i koncertów. Kalendarz imprez przedszkolnych, w których muzyka odgrywa bardzo ważną rolę jest bardzo urozmaicony. Jesienią do najpopularniejszych należą: święto pieczonego ziemniaka, pożegnanie jesieni, ślubowanie maluchów, pasowanie na starszaka. Zima to czas wzruszających wigilii, jasełek, roztańczonych karnawałów i oczywiście spotkania z dziadkami. Rozśpiewana i wesoła wiosna wita nas już pierwszego dnia. Potem świętujemy Dzień Ziemi. W maju zapraszamy ukochane mamy, żeby tańcem, piosenką, wierszem wyrazić najszczerszą dziecięcą miłość. A lato to czas pożegnań z przedszkolem, jest więc to najlepsza pora na przedstawienie całego rocznego dorobku. Nie można też zapomnieć o święcie taty, ale ponieważ wypada ono pod sam koniec roku szkolnego, muzyczne życzenia składamy im wcześniej, zwykle przy okazji Dnia Matki. Do tego można dołożyć takie uroczystości jak: Dzień Pluszowego Misia, Święto Bajek, Urodziny Kubusia Puchatka, Światowy Dzień Zdrowia, Święto Wody i wiele, wiele innych. Jak na dziesięć miesięcy to dość sporo.

Repertuar

Dziś jest bardzo wiele dostępnych materiałów repertuarowych. Szczególnie pomocny w pracy nauczyciela jest internet, w którym można znaleźć rozmaite scenariusze i przedstawienia dla przedszkolaków. Do sieci można wrzucić wszystko, więc przy wyborze powinno się zastosować rzetelną selekcję. Innym problemem jest znalezienie odpowiedniej muzyki, którą wykorzystamy podczas realizacji przedstawienia dla dzieci. Kiedyś byłam świadkiem, jak nauczycielka puszczała nagranie z telefonu i w ten sposób „uczyła” dzieci śpiewać. Filmik był ogólnodostępny na najbardziej znanym portalu. Został wrzucony prawdopodobnie przez rodzica, dziadka lub nauczycielkę. Na filmiku muzyka była ledwie słyszalna, za to grupa przedszkolaków gardeł nie żałowała. Przyznam, że dzieci były bardzo zaangażowane, radosne, ale niestety melodii nie można się było doszukać nawet przez chwilę. Takie pamiątkowe wykonanie nie powinno być ani wzorem dla innych dzieci, ani materiałem wyjściowym do przygotowań. Jaki był efekt takiej nauki? Łatwo się domyślić. Grupa uczona sposobem telefonicznym darła się równie donośnie, co dzieci z nagrania, co drugie słowo było dla słuchaczy niezrozumiałe, fałszywy śpiew dzieci nakładał się na fałszywy śpiew płynący z nagrania. Słowem – klapa na całej linii!

Moim marzeniem jest zaproponowanie nauczycielom alternatywy do filmikowej rzeczywistości. Postanowiłam profesjonalnie przygotować kilkanaście scenariuszy do uroczystości takich jak jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy, Dzień Taty, powitanie wiosny, zakończenie roku szkolnego, pożegnanie przedszkola. Z doświadczenia wiem, że oprócz okolicznościowych wierszyków i piosenek można dla zaproszonych gości przygotować widowiska, w których każde dziecko będzie miało okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony. Tematyka takich przedstawień może być dowolna. To tak, jakbyśmy babcię, dziadka, mamę, czy tatę zaprosili z okazji ich święta do prawdziwego teatru. W ten prosty sposób możemy poszerzyć repertuar i nie ograniczać się do oklepanych wierszy i piosenek, które śpiewamy co roku. A żeby goście poczuli się dowartościowani, możemy wcześniej przygotować z dziećmi specjalne zaproszenia o ciekawej formie graficznej, z tekstem typu:

Jasio Kowalski z grupy Pingwinków

zaprasza

ukochaną Babcię Jadzię i wspaniałego Dziadka Zbyszka

na muzyczne widowisko pt.
„ MORSKA WYPRAWA”.

Spektakl odbędzie się 21 stycznia 2018 roku o godzinie 15:30

W Przedszkolu nr ….. w ………….

Albo

KOCHANI RODZICE

Z OKAZJI ŚWIĘTA RODZINY

GRUPA TEATRALNA PINGWINY Z ZIELONEJ KRAINY

ZAPRASZA NA WIDOWISKO MUZYCZNE PT.:

DESZCZOWA PRZYGODA//WIOSENNY BAL//KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

Spektakl odbędzie się ……………..

Cena biletu: dwa całusy, gromkie brawa, cztery truskawki i soczek pomarańczowy

Nauczyciel/ka przed widowiskiem może przywitać gości i powiedzieć: „Dziś nie będzie okolicznościowych wierszyków i piosenek. Zabierzemy za to wszystkich gości w daleką podróż. I chociaż za oknem jest szaro, buro i ponuro, (albo biało i mroźnie) dzięki wspaniałym artystom za chwilę Zaczynamy!”

Opisany sposób sprawdza się o każdej porze roku, na każdej uroczystości. Wystarczy tylko odrobina chęci, mała porcja wyobraźni i gotowe.
Pomyślałam, że do kompletu brakuje tylko scenariuszy z gotową oprawą muzyczną, zrobioną przez profesjonalnych muzyków i postanowiłam tę lukę repertuarową zacząć wypełniać. Zachęcona przez koleżanki z pracy zabrałam się do pracy i już po dwóch latach  udało mi się napisać i wydać muzyczną bajkę W Aniołkowie, którą dzieci mogą zaprezentować zarówno z okazji Świąt Bożego Narodzenia a także na Dzień Babci i Dziadka.

Aranżacje wszystkich utworów do Aniołkowa wykonał Witold Jarosiński, a nagrania były realizowane w profesjonalnym studio Jakuba Krukowskiego Sound And Wave.
Nasza praca spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem. Osoby, które kupiły publikację i przygotowały z dziećmi przedstawienie muzyczne utwierdziły nas w przekonaniu, że jest potrzeba wydawania podobnych materiałów repertuarowych i zachęciły nas tym samym do dalszej, wytężonej pracy. Postanowiliśmy więc stworzyć całą serię o nazwie WESOŁA SCENA

Chcielibyśmy, żeby WESOŁA SCENA stała się wzorcową bazą, w której nauczyciele przedszkoli i szkół podstawowych, a także osoby prowadzące zajęcia z rytmiki i z teatru będą mogli kupić publikacje napisane przez praktyków dla praktyków. I żeby tytuł WESOŁA SCENA od razu kojarzył się z melodyjnymi piosenkami, dobrym wykonaniem, z ciekawymi aranżacjami, z wesołymi tekstami i ładną szatą graficzną.

W październiku 2017 roku planujemy premierę następnej książeczki pt.: Morska wyprawa.

Będzie ją można zakupić na stronie www.wydawnictwokatarynka.pl

Zapraszamy

[/vc_column][/vc_row]